Kúpa nehnuteľnosti v Chorvátsku.
Dane a poplatky pri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti
Pokiaľ pri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti využijete služby realitnej agentúry, potom hradíte províziu za sprostredkovanie vo výške 2 - 4% z kúpnej ceny nehnuteľnosti + DPH (podľa chorvátskeho zákona zo dňa 1.4.2009 môže výška provízie dosiahnuť až 6 % z ceny nehnuteľnosti).
Poplatky za právne a notárske služby sa pohybujú okolo 1 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti.
Do mesiaca od kúpy nehnuteľnosti zaplatíte daň z prevodu nehnuteľnosti vo výške 5 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti. V prípade, že nehnuteľnosť kupujete od obchodnej spoločnosti, platíte iba 5 % z ceny pozemku. Tým pre Vás končí všetky záväzky voči štátu a v ďalších rokoch daň z nehnuteľnosti neplatíte!
Na čo dať pozor v prípade záujmu chorvátsku nehnuteľnosť prenajímať ?
Ak sa rozhodnete svoju nehnuteľnosť ďalej prenajímať, potom je zásadný poznať vopred účel výstavby danej nehnuteľnosti zakotvený v stavebnom povolení. Momentálne môžu cudzinci a firmy prenajímať iba nehnuteľnosti, ktoré boli postavené za účelom turizmu a obchodnej činnosti. To znamená, že nehnuteľnosti postavené len za účelom bývania nemôžu byť prenajímané do konca júna 2013. Po vstupe Chorvátska do EU dňa 1.7.2013 sa práva občanov členských krajín EU v tejto veci postaví na rovnakú úroveň práv občanov Chorvátska. Ďalej bude možné pre občanov Českej republiky a Slovenska získať licenciu na prenájom u akejkoľvek nehnuteľnosti.
Aké sú priemerné mesačné náklady na byt v Chorvátsku?
Pokiaľ berieme v úvahu byt s rozlohou 90 m2 s tým, že ho obýva 4-členná rodina, potom počítajme s týmito platbami:
- elektrina (v prípade centrálneho kúrenia) 60 - 70,- Euro / mesiac
- voda 1,20 Euro/ m3
- komunálne poplatky vrátane odvozu odpadu 18,- Euro / mesiac
Čo všetko ponúka a koľko stojí správa a údržba nehnuteľnosti v Chorvátsku?
Správa a údržba nehnuteľnosti je dôležitou službou pre majiteľa pobytom väčšiu časť roka mimo Chorvátsko. Nevyhnutnou sa stáva v prípade, keď si kúpite nehnuteľnosť na prenájom a potrebujete niekoho, kto sa Vám postará o ubytovanie klientov, upratovanie, pranie bielizne, pravidelnú kontrolu stavu nehnuteľnosti, marketing, riešenie náhlych problémov (porucha klimatizácie, spotrebičov, upchatie odpadu) a pod.
Daň z príjmu pri predaji chorvátskej nehnuteľnosti?
Pri predaji chorvátskej nehnuteľnosti, ktorý sa uskutočnil do 3 rokov od jej kúpy zaplatíte 25 % alebo 35 % rozdielu kúpnej a predajnej ceny. Pokiaľ nehnuteľnosť predáte po 3 rokoch od jej kúpy, potom sa vás daň z príjmu netýka.
Potrebujem povolenie pre dlhodobý pobyt v Chorvátsku?
Pokiaľ sa rozhodne pobudnúť v Chorvátsku dlhšie ako 90 dní, potom si musíte cez Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Prahe vybaviť žiadosť o "Prvý dočasný pobyt" na dobu 1 rok. Ďalej sa povolenie predlžuje v Chorvátsku na príslušnej pobočke chorvátskej polície.
Je nutné z dôvodu kúpy chorvátskej nehnuteľnosti zakladať obchodnú spoločnosť?
Odpoveď na otázku znie jednoznačne nie. V Chorvátsku bol dňa 1.2.2009 schválený dodatok zákona, ktorý občanom EU umožňuje kúpiť chorvátsku nehnuteľnosť (neplatí pre poľnohospodársku pôdu, lesy a pôdu v chránených oblastiach) do súkromného vlastníctva bez nutnosti zakladať právnickú osobu, ako tomu bolo v minulosti. Slovenský občan má vo veci kúpy chorvátskej nehnuteľnosti rovnaké práva ako občan chorvátsky.
Koľko stojí prekladateľské služby v Chorvátsku?
Cena prekladateľských služieb do českého alebo slovenského jazyka sa pohybuje okolo 25 Euro za hodinu plus cestovné.
Ďaľšie info v RK:
Náklady na založenie chorvátskej obchodnej spoločnosti d.o.o. (s ručením obmedzeným).
Ako je to s pitnou a úžitkovou vodou na ostrovoch ?
Aké sú celkové náklady na kúpu nehnuteľnosti v Chorvátsku ?
Ponuky služieb a cien manažmentu nehnuteľnosti v oblasti Dalmácie.